Počet položek: 0 0,- CZK
CZK EUR

Údržba a ošetřování kožených sedacích souprav

Časté dotazy, údržba a ošetřování kožených sedacích souprav

1. Může sluneční záření a blízkost tepelného zdroje poškodit Vaši sedací soupravu?

       Sluneční záření pronikající do pokoje může poškodit kůži na sedací soupravě: barva kůže může vyblednout nebo se změnit, kůže se může vysušit. Každý typ kůže může alespoň v minimálním rozsahu ztratit intenzitu zabarvení.

    Žádná kůže by neměla být vystavována přímému slunečnímu záření, neboť každý přírodní materiál může ztratit intenzitu zabarvení vlivem slunečního záření. Pro příklad, přírodní vrásčitá kůže ztrácí intenzitu barvy po 220 hodinách ultrafialového záření. Nábytek, který je umístěn blízko tepelného zdroje, by měl být napouštěn pečujícím přípravkem častěji, neboť je náchylnější na vysušení a může dojít k poškození barevného povrchu.

 2. Proč se kůže vytahuje?

     Jestliže se kůže vytahuje, není to důvod k reklamaci, jakože se jedná o přirozenou vlastnost materiálu. Kůže nese jisté znaky přírodního materiálu. Tyto znaky mohou být více či méně viditelné, ale ať už se jedná o bodnutí hmyzem nebo o pozůstatky bojů mezi zvířaty, vždy mohou zůstat na ošetřené kůži viditelné. Tyto znaky přírodního materiálu nejsou důvodem k reklamaci.

 3. Jaká je životnost kůže?

     Kůže je během činícího procesu konzervována, takže je vůči všem degenerativním a hnilobným procesům naprosto odolná. Žádné bakterie ji nemohou napadnout, stejně tak nepřitahuje moly. Speciální zakončovaní ošetřující procesy činí kůži odolnější, trvanlivější a hodnotnější. Jisté skvrny – zvláště ty agresivní, jako mastné skvrny od jídla, rtěnka nebo krém na boty – poškozují přírodní vlákna, a tak mohou snížit životnost materiálu.

 4. Je kůže studená?

     Toto je starý, ale stále přežívající předsudek. Jeho původ pochází z dob, kdy ještě činící procesy nedosahovaly dnešních standardů. Dnes se činící proces velmi podobá práci zlatníka nebo leštiče diamantů. Kůže může být chladná prvních pár vteřin, což jí stačí k tomu, aby nasála teplotu Vašeho těla.

    Vzduch, který se izoluje a vyrovná teplotu, je uzavřen mezi vlákny a buňkami; přesto může zahřátí kůže trvat déle než u látek, ale i tak se jedná o velmi krátkou dobu.

    Již od prvního doteku začíná kůže přijímat teplotu Vašeho těla. Kůže, které byly chladné, patří do minulosti, konkrétně do doby, kdy byly kůže pokrývány silnou vrstvou barviva. Přesto zůstává faktem, že i ta nejlevnější a silnou vrstvou barviva pokrytá kůže, má lepší vlastnosti v přijímaní teploty lidského těla, než různé umělé napodobeniny kůže. Umělá kůže nikdy nebude přijímat teplo lidského těla.

 5. Proč zůstávají ve struktuře vláken některých látek stopy po prstech, když ji pohladím?

     Tento efekt je dán lomem světla vláken látky. Jestliže přejedete po látce na Vaší sedací soupravě, zůstanou na ní opticky světlejší a tmavší místa. Stává se to v závislosti na vlastnostech dané látky a nemá to žádný vliv na kvalitu ani životnost, rovněž není tento jev důvodem k reklamaci.

 6. Proč není povrch kůže jednotný?

     Jizvy a další nedokonalosti na usni (u kterých zůstává povrch v přírodní podobě) jsou přírodními charakteristikami surové kůže a jen potvrzují její autentičnost. Je častým jevem, že dobytek utrpí nějaká poranění během pastvy, o ostnatý drát nebo ve stáji, tyto jizvy nijak neovlivňují životnost usně. Právě naopak, právě ony jsou znakem přírodního materiálu. Tento jev není důvodem k reklamaci.

 7. Mohou se na nově zakoupené kožené sestavě sedacího nábytku vyskytnout nerovnosti v zabarvení?

     Každý typ surové kůže má odlišné charakteristické vlastnosti.

    • Na různých částech kůže (záda, zadek, břicho atd.) nemohou být barviva aplikovaná stejnoměrně.

    • Barviva jsou transparentní, proto se mohou zdát být na některých jizvách světlejší a jinde zase tmavší.

    • Životní prostředí a výživa dobytka se liší, což ovlivňuje strukturu vláken kůže.

     V případě Vašeho rozhodnutí objednat si koženou sedací soupravu, byste měli brát všechny uvedené skutečnosti na vědomí a očekávat jisté rozdíly ve struktuře materiálu a zabarvení, jakože se jedná o přírodní materiál.

Tyto odlišnosti nejsou důvodem k reklamaci.

 Proč zvolit kůži

Pravá kůže je čistým výrazem ušlechtilého životního stylu. Kůže je výjimečný přírodní materiál, který splňuje i ty nejvyšší požadavky. Je jemná a silná zároveň, je trvale hodnotná, nadčasově krásná a opatřená patinou života. Je velmi odolná, trvanlivá a snadná v péči. A díky svému přírodnímu původu je vždy unikátní. Každý kus je jiný na dotek, má jinou povrchovou strukturu a barevný odstín. Každý kus je nenapodobitelný originál.

 Výhody kůže: 

 - jakožto přírodní materiál je kůže velmi vhodná pro alergiky

 - velmi snadno se čistí a udržuje

 - nepropouští prach, pot a nečistoty do vnitřního čalounění

 - má velmi vysokou mechanickou odolnost

 - kůže je prodyšná

 - vyznačuje se dlouhou životností

Péče o kůži

 - koženou sedací soupravu udržujte v čistotě pravidelným stíráním prachu suchým hadříkem

 - 2-3krát ročně kůži ošetřete pečujícím přípravkem určeným na kůži

 - ošetřujte vždy pouze čistou kůži

 - po vstřebání přípravku použijte impregnační sprej a nechte ho dokonale zaschnout

 - je-li potřeba, použijte před ošetřením kůže intenzivní čistič na kůži

 - intenzivní čistič na kůži používejte jen v případě nutnosti intenzivního vyčištění lokálních skvrn nebo celé sedací soupravy; intenzivní čistič na kůži není určen k pravidelnému používání

 - vzniklé skvrny vyčistěte okamžitě po jejich vzniku

 - kůži nikdy nedrhněte silou

 - chemické přípravky, které nejsou určeny přímo na kůži, nesmí s kůží přijít to styku (krém na boty, odstraňovače skvrn, odmašťovadla, mycí přípravky, aceton a další.

 - používejte pouze přípravky, které jsou doporučeny výrobcem či prodejcem

 Odstraňování skvrn

1) V případě ulpění tekutiny na kůži ji vysajte houbou. Mastné skvrny, jako krém, krém na boty, rtěnka nebo jídlo, by měly být opatrně odstraněny papírovým ubrouskem bez drhnutí.

 2) Naneste čistící přípravek na houbu.

 3) Vytvořte pěnu, naneste ji na skvrnu a nechte chvíli působit. Odstraňte skvrnu krouživými pohyby bez vyvíjení tlaku.

 4) Osušte kůži čistým papírovým ubrouskem.

 5) Nechte povrch řádně uschnout (cca 45 min.)

 6) Naneste pečující přípravek na měkký stálobarevný hadřík a aplikujte ho rovnoměrně na vyčištěnou plochu kůže. Po cca 2 hodinách je pečující přípravek zcela vsáknut. Na závěr obnovte impregnační vrstvu.

 Někteří zákazníci stále váhají, zda na svůj nový nábytek zvolit jako potahový materiál právě kůži. Jedním z nejčastějších důvodů je mýtus, že kůže v zimě chladí a v létě se na ni pokožka těla lepí. Ani jeden z těchto jevů ale není pravdivý. Dotyk lidské pokožky s kůží je ten nejpřirozenější. Naší pokožce je příjemné dotýkat se jiné pokožky, bude jí tedy příjemné dotýkat se i kůže na Vašem nábytku. Přírodní kůže je jediný potahový materiál, který dokáže přijímat a izolovat teplotu lidského těla.

Pravá přírodní kůže Vás tedy chladit nemůže. Její povrch není přilnavý, nemůžete se na ni tedy ani lepit. Tyto mýty vznikly častým zaměňováním kůže s koženkou (eko-kůže). Koženka jakožto umělý materiál (guma) nemá vlastnosti přírodní kůže, a tudíž spolu tyto dva materiály nemohou být porovnávány.

 Dalším důvodem k váhání může být cena. Přírodní kůže je velmi hodnotný materiál a jeho cena je vyšší než u jiných potahových materiálů. Není tomu ale bezdůvodně, investice do kvalitní kůže se Vám několikanásobně vrátí díky její dlouhé životnosti a praktickým vlastnostem.

 Rovněž špatné předchozí zkušenosti mohou někdy odradit od koupě nového koženého nábytku.

Nejčastějšími důvody zde bývá:

 Špatný výběr kůže– bohužel není kůže jako kůže a nesprávný výběr může pokazit Vaši radost z nábytku. Ne každý typ kůže je vhodný do každé domácnosti, s výběrem té správné kůže pro Vás by Vám měl poradit personál prodejny. Připravte si proto doma priority, které jsou pro Vás nejdůležitější, a které určí vhodný typ kůže pro Vás.

 Nekvalitní kůže– nejčastějším důvodem nespokojenosti s kůží bývá kvalita, která při výběru hraje velmi důležitou roli. Od levných kůží nelze očekávat ani kvalitu, ani dlouhou životnost a bohužel často nemají ani vlastnosti kvalitních přírodních kůží. Tak hodnotnou věc, jakou kožený sedací nábytek jistě je, proto doporučujeme kupovat ve specializovaných prodejnách, které Vám poskytnou informace o výrobci sedací soupravy a o původu nabízených kůží.

 Nesprávná péče– i té nejkvalitnější kůži je třeba dopřát odpovídající péči, jen tak se budete moci dlouho těšit ze všech výhod, které Vám nabízí. Pokud se kůži pravidelné péče nedostává, nebo je péče prováděna nesprávně či nekvalitní kosmetikou, nebo se kůže dostává pravidelně do styku s jinými chemickými látkami, mohou se na ní časem vyskytnout nenávratná poškození.

 Záměna kůže– pokud si, ať vědomě či nevědomě, zakoupíte sedací soupravu v materiálu, který vypadá jako přírodní kůže, ale není tomu tak, může v krátkém čase dojít k projevům, které neodpovídají charakteru přírodní kůže, ale pouze charakteru daného materiálu. K nejčastějším záměnám pravé kůže dochází s koženkou (eko-kůží) a štípenkou (drcenou kůží). Koženka je umělý materiál, u kterého se již po krátké době objevuje odlupování materiálu od spodní textilie. Štípenka vzniká slisováním nadrcených zbytků kůže a po krátkém čase užívání u ní dochází k drolení povrchové vrstvy. Tyto materiály bývají levnější než přírodní kůže a cena tak pro Vás může být jedním z ukazatelů, zda je Vaše volba správná. Abyste zabránili takovému nákupu, vyberte si kožený nábytek ve specializované prodejně, která Vám garantuje pravost a původ přírodního materiálu.

 Jak prodloužit životnost kůži

 Světlo– je velmi důležité, abyste Vaši koženou sedací soupravu nevystavovalipřímému slunečnímu záření, neboť sluneční záření a veškerá umělá světla mohou způsobit ztrátu intenzity barvy. Pokud sedací soupravu nelze odstranit z dosahu slunečního záření, doporučujeme používat speciální přípravky, které obsahují ochranu před slunečním zářením. Tyto přípravky dokáží oddálit nežádoucí projevy, které na kůži mohou vlivem slunečního záření vzniknout, nedokáží jim ale zcela zabránit.

 Teplo – umístění kožené sedací soupravy do blízkosti přímého zdroje tepla včetně podlahového topení můžezpůsobit ztrátu elasticity kůže a následně její vysychání, které vede k nenávratnému poškození kůže. Proto koženou sedací soupravu chraňte před vlivy přímých zdrojů tepla. Doporučená minimální vzdálenost kožené sedací soupravy od topení je 30 cm. Pokud Vám prostor nedovoluje dodržet tuto vzdálenost, natírejte kůži častěji ošetřujícím přípravkem, který kůži udrží déle vláčnou a oddálí vznik prvních poškození, nedokáže jim ale zcela zabránit. Na kůži rovněž nikdy nepoužívejte vysoušeče vlasů ani jiné zdroje tepla.

 Nečistoty– kůži udržujte stále čistou, neboť směs různých usazených nečistot může vést k poškození ochranné vrstvy kůže. Usazené nečistoty může být po čase také problém vyčistit, což povede k trvalému estetickému defektu. Doporučujeme proto koženou sedací soupravu pravidelně utírat od prachu suchým hadříkem a každou vzniklou skvrnu ihned odstranit podle jejího charakteru. Jen tak předejdete vzniku neodstranitelných poškození a těžko vyčistitelné usazené špíny.

 Vlhko– koženou sedací soupravu je nutné chránit před nadměrným vlhkem, vlhkým prostředím a vlhkostí vzduchu. Vlhkost může na kůži způsobit poškození, která jsou trvalá. Proto i při pravidelném odstraňování prachu používejte jen suchý hadřík a při větším čištění kůži nikdy nadměrně nezvlhčujte.

 Pot– stejně jako může pot podráždit lidskou pokožku, může být agresivní i pro kůži na Vašem nábytku. Pokud nebude pot z kůže pravidelně odstraňován, mohou jeho nánosy porušit ochrannou vrstvu kůže a způsobit tak nenávratné poškození. Je třeba si uvědomit, že kůže na rozdíl od látek nepropouští tekutiny, takže zaschlý pot zůstane na jejím povrchu, kde může po čase napáchat velké škody. Doporučujeme proto pot z koženého nábytku ihned stírat destilovanou vodou a zabránit tak jeho zaschnutí a přetrvání na povrchu kůže.

 Chemie– na kůži nepatří žádné chemické přípravky, nejsou-li pro kůži přímo určené. Kosmetika, čističe, odstraňovače skvrn, aceton a další chemikálie mohou vést k trvalému poškození kůže. Tato poškození mohou vzniknout nejen přímou aplikací přípravku na kůži, ale i aplikací nepřímou. Naneseme-li si například na pokožku tělové mléko a posadíme se poté ihned na koženou sedací soupravu, bude se tělové mléko vstřebávat nejen do naší pokožky, ale i do kůže na sedací soupravě. Při pravidelných kontaktech kůže s chemikáliemi může dojít k narušení její ochranné vrstvy. Vyvarujte se tedy jakýchkoliv kontaktů kůže s chemickými výrobky, které nejsou určeny přímo na kůži.

 Přípravky –ošetřovat pravidelně kůži je nezbytné, ale špatně zvolený přípravek může napáchat více škod než užitku. Dbejte proto, abyste používali pouze přípravky, které jsou doporučené výrobcem, které jsou správně skladovány a které nemají prošlou lhůtu spotřeby. Vyvarujte se použití nekvalitních přípravků na kůži.

 Umístění – kromě toho, že by kožená sedací souprava neměla být umístěna k přímému zdroji tepla a na přímé sluneční záření, je zde ještě jeden faktor, který může ovlivnit životnost kůže. V dnešní době je stále častější spojený obývací pokoj s kuchyní. Při vaření tak dochází k uvolňování par a tuků do prostoru, které pak následně ulpívají na Vašem nábytku. Je proto důležité v takových spojených prostorech kůži chránit před usazováním nečistot vzniklých při vaření. Usazená mastnota na kůži může při pravidelném či dlouhotrvajícím kontaktu vyvolat nenávratná poškození kůže.

Některé důvody vedoucí k vrásnění kůže

Každodenním používáním koženého nábytku vznikají časem vrásky, stejně jako na každém jiném koženém výrobku, které činí Vaši soupravu unikátní a hodnotnou.

a)      Krása modelu je zvýšena jemným zvrásněním okolo okrasných švů, což vytváří unikátní vzhled Vašeho nábytku

b)      Hlavní vlastností pružinových posedů je, že neklesají při posedu příliš nízko, sedák je pevnější. U těchto posedů je potahový materiál napnut na sedácích, takže vrásnění vzniklé používáním opět mizí. Vrásnění vzniklé během používání je přirozenou vlastností materiálu a není důvodem k reklamaci.

c)      Hlavní vlastností měkkých sedáku je, že potahový materiál a prošití nejsou upevněny napevno. Jsou volné a upevněné pouze na bocích a ve švech. Jakmile jsou tyto sedáky zatíženy váhou těla, potahový materiál kopíruje vzniklou prohlubeň, jinak by se mohly příliš napnout švy a prasknout. Vrásnění vzniklé během používání je přirozenou vlastností materiálu a není důvodem k reklamaci.

 Vrásnění kůže je důsledkem jejího napínání a není znakem povolených sedáků a nijak neovlivňuje kvalitu, odolnost a životnost materiálu. Není proto důvodem k reklamaci.

Aby nedocházelo k nevyváženému zvrásňování kůže pouze na některých místech, používejte sedací soupravu rovnoměrně. Předejde tak tak zvanému „efektu oblíbeného místa“, kdy je používána jen určitá část sedací soupravy, na které je tak vrásnění patrné, zatímco ostatní nepoužívaná místo jsou stále napnutá.

Některé důvody vedoucí k rozdílům v sedacích částech

a)      Struktura polstrování v rámci jednoho výrobce je stejná s podobnými elementy. Ovšem elementy s funkcemi, rohové elementy a otomany mají rozdílné posedy vlivem odlišného podpůrného systému. Je tedy možné, že nastanou rozdíly v úrovni komfortu posedu v závislosti na použitém podpůrném systému, který například tvoří pružinová jádra, podpůrné pásy a dřevěné části.

 Tyto rozdíly vzniklé rozdílnou strukturou nejsou považovány za vadu.

b)      Nový sedací nábytek prochází od prvního používání adaptačním procesem. To znamená, že podpůrný systém a polštáře ztratí něco ze své tuhosti. Polštáře se adaptují váze těla přizpůsobí se mu. Každý polstrovaný výrobek prochází tímto procesem.

Rozdíly v sedácích vlivem tohoto procesu jsou normálním přirozeným jevem a nejsou považovány za vadu nebo důvod k reklamaci.

 Abyste zmenšili míru popsaných rozdílů v sedícím komfortu, je důležité používat sedací soupravu rovnoměrně. Jestliže se budete usazovat pouze na své oblíbené místo, je vznik rozdílů v sedícím komfortu nevyhnutelný.

Vložit komentář

Jméno
Email ( neveřejný )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací