Počet položek: 0 0,- CZK
CZK EUR

Kancelářské židle - Jak vybrat a poznat kvalitní

Pokud uvažujete o pořízení nové kancelářské židle, určitě si kladete otázku, jakou vybrat a zda má smysl investovat do kvalitní židle nebo se spokojit s nejlevnější variantou. S touto otázkou se setkáváme poměrně často a proto zde uvádíme několik rad a důležitých informací, které s výběrem kancelářské židle souvisí.

Kvalita kancelářských židlí

Přesto, že různé kancelářské židle mohou na první pohled vypadat podobně, mohou se lišit velmi zásadním způsobem. Důležité je totiž to, co není obvykle hned patrné – použité materiály a jejich kvalita, konstrukční řešení a dimenzování jednotlivých součástí, otěruvzdornost čalounění či funkčnost pístu a kříže s kolečky z dlouhodobého hlediska.

Sedák a opěrák

U kvalitní kancelářské židle bývá základní nosná část sedáku vyrobena z tvarované překližky, ve které jsou upevněny všechny závity pro uchycení mechaniky a područek. U levných židlí bývá překližka nahrazena plastem, který se dříve nebo později rozláme a v takovém případě je židle neopravitelná. 

Na překližku je nastříkána nedeformovatelná PU pěna s vysokou hustotou, která drží svůj tvar i po mnoha letech a díky tomu se nezhoršuje komfort ani ergonomie sezení. Trvanlivost 10 a více let není žádný problém. U molitanu nebo obdobných levných materiálů dochází poměrně rychle k jejich trvalé deformaci a tím pádem k zásadnímu snížení komfortu (prosezení). 

Mechanika a celková konstrukce

Jedna z nejdůležitějších součástí kancelářské židle je mechanika – spojuje sedák se základnou (píst a kříž s kolečky) a v případě synchronní mechaniky také sedák s opěrákem. Protože se jedná o velmi namáhanou součást, je důležité, aby byla správně dimenzována. Kvalitní mechaniky se vyznačují vyšší hmotností, která je dána množstvím použitého materiálu. Díky tomu se židle nerozviklá a k poruše mechaniky dochází jen výjimečně. Obdobné je to s vlastní konstrukcí židle, která musí být správně dimenzována za použití vhodného materiálu. Z těchto faktů vyplývá, že určitým vodítkem je celková hmotnost židle, která je podstatně vyšší u kvalitních výrobků.

Z hlediska celkového konstrukčního řešení jsou pro dlouhé sezení vhodnější židle se synchronní mechanikou, kdy sedák a opěrák tvoří dvě nezávislé součásti a každá z nich se tak může pohybovat nezávisle na té druhé. Při naklopení vzad se opěradlo naklápí ve větším úhlu než sedák, opěradlo může být výškově nastavitelné a sedák může mít posuv dopředu a dozadu.

Naproti tomu u kancelářských židlí, které mají sedák a opěrák pevně spojený do jednoho celku, jsou možnosti nastavení dost omezené. 

Kříž s kolečky

Kříž je obdobně jako mechanika velmi namáhaný a to zejména uprostřed, kde je do něj zasunutý píst. Kvalitní kříž může být vyrobený z kovu i z plastu, avšak u plastového kříže je zcela zásadní použitý materiál dobře navržená konstrukce pro zajištění dostatečné pevnosti. Otvor pro zasunutí pístu bývá z tohoto důvodu zpevněn kovovým kroužkem. Kříže z měkkého plastu bez kovového zpevněné se časem vymačkají, může dojít k rozviklání židle a následně i k prasknutí a projetí pístu až na podlahu.

Potahové materiály

Výběr i kvalita potahových materiálů je nesmírně široká a proto je vhodné si zjistit některé základní parametry a vlastnosti. Pro dlouhou životnost je zásadní odolnost vůči otěru. Ta se hodnotí podle tzv. Martindalových cyklů - normovaný parametr, který udává, jak vysokou odolnost vůči otěru má určitý potahový materiál. Kvalitní potahové materiály mají odolnost řádově desítky až stovky tisíc Martindalových cyklů. Není-li tento parametr uveden, je velmi pravděpodobné, že jedná o nepříliš kvalitní materiál.

Doporučení při výběru kancelářské židle

·      židle přímo souvisí s fyzickým pocitem a zdravím člověka, do správné židle je třeba investovat

·      zjistěte si informace o použitých materiálech a jejich kvalitě, výrobce by je měl uvádět

·      pro větší možnosti nastavení volte synchronní mechaniku

·      sedák musí dobře podepírat stehna a opěrák páteř, nesmí tlačit žádné hrany

·      vodítkem může být celková hmotnost židle, která je vyšší u kvalitních výrobků

·      ověřte si, zda jsou dostupné náhradní díly

·      pokud zároveň s židlí kupujete i stůl, vyplatí se investovat do židle a ušetřit na stolu

·      nepřemýšlejte jen o ceně a jak židle vypadá nová v prodejně, zvažte, jak bude vypadat za tři, pět nebo deset let a jak se na ní v té době bude sedět

·      ergonomická a dobře navržená kancelářská židle přispívá k lepší pracovní výkonnosti a nezpůsobuje zdravotní problémy 

Máte-li vlastní zkušenosti s kvalitou a životností kancelářských židlí, budeme rádi, pokud se o ně s námi podělíte.

Autor: MARTEX office, martexoffice.cz

Vložit komentář

Jméno
Email ( neveřejný )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací